Zdroje

Níže se nalézá seznam zdrojů, ze kterých na těchto stránkách vycházíme. V současnosti se jedná zejména o zdroje, ze kterých vychází kniha Brit šalom.

Achaj Gaon (אַחַאי גָּאוֹן)

  • Šeiltot (שְׁאִלְתּוֹת)

Avraham Steinberg

  • Encyclopedia of Jewish Medical Ethics

Avrevanel (אַבְרְבַנְאֵל)

Ben Cijon Meir Chaj Uziel (בֶּן צִיּוֹן מֵאִיר חַי עֻזִּיאֵל)

  • Mišptej Uziel (מִשְׁפְּטֵי עֻזִּיאֵל)

Rabi Cvi Pesach Frank (צְבִי פֶּסַח פְרַנְק)

  • Har cvi (הַר צְבִי)

Elazar Rokeach (אֶלְעָזָר רֹקֵחַ)

  • Sefer ha-rokeach (סֵפֶר הָרוֹקֵחַ)

ha-Gra (הַגְּרָ“א)

  • ha-Gaon mi-Vilna (הַגָּאוֹן מִוִּילְנָה)
  • Rabi Elijahu ben Šlomo Zalman (רַבִּי אֵלִיָּהוּ בֶּן שְׁלֹמֹה זַלְמָן)
  • Even šlema (אֶבֶן שְׁלֵמָה)

ha-Rašba (הָרַשְׁבָּ“א)

  • Responza

ha-Reaja (הָרְאָיָ“ה)

  • Rav Avraham Jicchak ha-kohen Kuk (רַב אַבְרָהָם יִצְחָק הַכֹּהֵן קוּק)
  • Daat kohen (דַּעַת כֹּהֵן)
  • Ec hadar (עֵץ הָדָר)
  • Igrot Reaja (אִגְּרוֹת רְאָיָ“ה)
  • Chazon ha-cimchonut ve-ha-šalom (חֲזוֹן הַצִּמְחוֹנוּת וְהַשָּׁלוֹם)

ha-Chida (הַחִידָ“א)

  • Responza

Chafec Chajim (חֵפֶץ חַיִּים)

  • Hilchot lašon ha-ra (הִלְכוֹת לָשׁוֹן הָרַע)
  • Mišna berura (מִשְׁנָה בְּרוּרָה)
    • Biur halacha (בִּיאוּר הֲלָכָה)

Chajim mi-Voložin (חַיִּים מִווֹלוֹזִ’ין)

  • Rabi Chajim z Valožyna (רַבִּי חַיִּים מִווֹלוֹזִ’ין)
  • Nefeš ha-chajim (נֶפֶשׁ הַחַיִּים)
    • „Živá duše“

Chajim Vital (חַיִּים ויטאל)

  • Rabi Chajim ben Josef Vital (רַבִּי חַיִּים בֵּן יוֹסֵף ויטאל)
  • Šaarej keduša (שַׁעַרֵי קְדֻשָּׁה)
    • „Brány svatosti“

Chatam Sofer (חָתַם סוֹפֵר)

  • Responza
  • Chidušej Chulin (חִדּוּשֵׁי חֻלִּין)

Ibn Ezra (אִבְּן עֶזְרָא)

Jaakov Emdin (יַעֲקֹב עֶמְדִּין)

  • Šeilat Jaavec (שְׁאִילַת יַעֲבֵ“ץ)

Jaakov ben Ašer (יַעֲקֹב בֶּן אָשֵׁר)

  • Tur (טוּר)
    • Jore dea (יוֹרֶה דֵּעָה)

Jehuda ha-Levi (יְהוּדָה הַלֵּוִי)

  • Kuzari (כּוּזָרִי)

Jehuda he-chasid (יְהוּדָה הֶחָסִיד)

  • Sefer chasidim (סֵפֶר חֲסִידִים)

Jehuda Rozanis (יְהוּדָה רוֹזָאנִיס)

  • Parašat derachim (פָּרָשַׁת דְּרָכִים)
    • Derech ha-atarim (דֶּרֶךְ הָאֲתָרִים)
  • Mišne la-melech (מִשְׁנֶה לַמֶּלֶךְ)

Jicchak Šilat (יִצְחָק שִׁילַת)

Joav Jehošua Weingerten (יוֹאָב יְהוֹשֻׁעַ וַיְנְגֶּרְטֶן)

  • Chelkat Joav (חֶלְקַת יוֹאָב)

Josef Karo (יוֹסֵף קָארוֹ)

  • Bejt Josef (בֵּית יוֹסֵף)
  • Kesef mišne (כֶּסֶף מִשְׁנֶה)
  • Šulchan aruch (שֻׁלְחָן עָרוּךְ)
    • Orach chajim (אוֹרַח חַיִּים)
    • Jore dea (יוֹרֶה דֵּעָה)
    • Even ha-ezer (אֶבֶן הָעֵזֶר)
    • Chošen mišpat (חֹשֶׁן מִשְׁפָּט)

Kli jakar (כְּלִי יָקָר)

Maharal (מָהָרָ“ל)

  • Rabi Jehuda Löw ben Becalel (רַבִּי יְהוּדָה ליווא בֵּן בְּצַלְאֵל)
  • Derech chajim (דֶּרֶךְ חַיִּים)
    • „Cesta života“
  • Gevurot ha-Šem (גְּבוּרוֹת הַשֵּׁם)

Maharšal (מָהַרְשָׁ“ל)

  • Jam šel Šlomo (יָם שֶׁל שְׁלֹמֹה)

Malbim (מַלְבִּי“ם)

  • komentář k Tóře

Meiri (מְּאִירִי)

  • Menachem ha-Meiri (מְנַחֵם הַמְּאִירִי)
  • Bejt ha-bechira (בֵּית הַבְּחִירָה)

Moše Weiner

  • Ševa micvot ha-Šem (שֶׁבַע מִצְווֹת הַשֵּׁם)

Moše Feinstein

  • Igrot Moše (אִגְּרוֹת מֹשֶׁה)

Meir Simcha ha-kohen (מֵאִיר שִׂמְחָה הַכֹּהֵן)

  • Mešech chochma (מֶשֶׁךְ חָכְמָה)

Rabi Menachem Azarja mi-Fano (מְנַחֵם עֲזַרְיָה מִפְאַנוֹ)

  • Asara maamarot (עֲשָׂרָה מַאֲמָרוֹת)
    • Maamar chikur din (מַאֲמַר חִקּוּר דִּין)

Mišna (מִשְׁנָה)

  • „Opakování“
  • Avot (אָבוֹת)
    • „Otcové“
    • Mišnat „Chaviv Adam“ (מִשְּׁנָת חָבִיב אָדָם)
  • Bechorot (בְּכוֹרוֹת)
  • Berachot (בְּרָכוֹת)
  • Edujot (עֵדוּיוֹת)
  • Kelim (כֵּלִים)
  • Chulin (חוּלִין)
  • Šekalim (שְׁקָלִים)
  • Ohalot (אֹהָלוֹת)

Midraš

  • Berešit raba (בְּרֵאשִׁית רַבָּה)
  • Bamidbar raba (בַּמִּדְבָּר רַבָּה)
  • Vajikra raba (וַיִּקְרָא רַבָּה)
  • Šemot raba (שְׁמוֹת רַבָּה)

Moše Kordobero (מֹשֶׁה קוֹרְדּוֹבֵּרוֹ)

  • Tomer Devora (תֹּמֶר דְּבוֹרָה)

Moše Mikoci (מֹשֶׁה מִקּוֹצִי)

  • Smag (סְמָ“ג)
    • Sefer micvot gadol (סֵפֶר מִצְווֹת גָּדוֹל)

Moše mi-Trani (מֹשֶׁה מִטְרָאֲנִי)

  • Kirjat sefer (קִרְיַת סֵפֶר)
  • Bejt Elohim (בֵּית אֱלֹהִים)

Moše ben Makir (רַבִּי מֹשֶׁה בֶּן מַכִּיר)

  • Seder ha-jom (סֵדֶר הַיּוֹם)

Neciv mi-Voložin (נְצִי“ב מִווֹלוֹזִ’ין)

  • ha-Emek davar (הָעֵמֶק דָּבָר)
  • ha-Emek šeela (הָעֵמֶק שְׁאֵלָה)

Ovadja Josef (עוֹבַדְיָה יוֹסֵף)

  • Jabia omer (יַבִּיעַ אוֹמֵר)

Raavad (רָאָבָ“ד)

  • Rabi Avraham ben David (רַבִּי אַבְרָהָם בֶּן דָּוִד)
  • Hasagat ha-Raavad (הַשָּׂגַת הָרָאָבָ“ד)

Rabejnu Bachja (רַבֵּינוּ בַּחֲיַי)

  • Kad hakemach (כַּד הַקֶּמַח)

Radbaz (רַדְבָ“ז)

  • David ben Šlomo ibn Zimra (דָּוִד בֶּן שְׁלֹמֹה אִבְּן זִמְרָא)

Rama (רַמָ“א)

  • Moše Iserlis (מֹשֶׁה אִיסֶרְלִישׁ)

Rama (רמ“ה)

  • Meir ha-Levi Abulafja (מֵאִיר הַלֵּוִי אַבּוּלְעַפְיָה)

Ramchal (רַמְחַ“ל)

  • Mesilat ješarim (מְסִלַּת יְשָׁרִים)

Rambam (רַמְבָּ“ם)

  • Rabi Moše ben Majmon (רַבִּי מֹשֶׁה בֶּן מַיְמוֹן)
  • Igrot ha-Rambam (אִגְּרוֹת הָרַמְבַּ“ם)
    • Igeret el Rabi Chisdaj ha-Levi (אִגֶּרֶת אֶל רַבִּי חִסְדַּאי הַלֵּוִי)
  • Mišne Tora (מִשְׁנֵה תּוֹרָה)
    • „Opakování Tóry“
    • Avoda zara (עֲבוֹדָה זָרָה)
    • Avot ha-tuma (אֲבוֹת הַטֻּמְאָה)
    • Deot (דֵּעוֹת)
    • Evel (אֵבֶל)
    • Gezela vaaveda (גְּזֵלָה וַאֲבֵדָה)
    • Geneva (גְּנֵבָה)
    • Hilchot melachim (הִלְכוֹת מְלָכִים)
    • Chovel (חוֹבֵל)
    • Isurej bia (אִסּוּרֵי בִּיאָה)
    • Išut (אִישׁוּת)
    • Jesodej ha-Tora (יְסוֹדֵי הַתּוֹרָה)
    • Kidušin (קִדּוּשִׁין)
    • Kilajim (כִּלְאַיִם)
    • Kriat Šema (קְרִיאַת שְׁמַה)
    • Maachlot asurot (מָאָכְלוֹת אֲסוּרוֹת)
    • Maase ha-korbanot (מַעֲשֵׂה הַקָּרְבָּנוֹת)
    • Malve velove (מַלְוֶה וְלוֹוֶה)
    • Mamrim (מַמְרִים)
    • Matanot anijim (מַתָּנוֹת עֲנִיִּים)
    • Megila vaChanuka (מְגִלָּה וַחֲנֻכָּה)
    • Mila (מִלָּה)
    • Nezirut (נְזִירוּת)
    • Roceach (רוֹצֵחַ)
    • Šmita vejovel (שְׁמִטָּה וְיוֹבֵל)
    • Talmud Tora (תַּלְמוּד תּוֹרָה)
    • Tefila (תְּפִלָּה)
    • Tešuva (תְּשׁוּבָה)
  • More nevuchim (מוֹרֵה נְבוּכִים)
    • „Průvodce tápajících
  • Šmona prakim (שְׁמוֹנָה פְּרָקִים)
    • „Osm kapitol“

Ran (רָ“ן)

Rabi Nisim ben Reuven Girondi (רַבִּי נִסִּים בֶּן ר‘ רְאוּבֵן גִּירוֹנְדִּי)

  • Chidušej ha-Ran (חִדּוּשֵׁי הָרָ“ן)

Ramban (רַמְבַּ“ן)

  • Sefer milchamot ha-Šem (סֵפֶר מִלְחֲמוֹת הַשֵּׁם)
  • Torat ha-Šem temima (תּוֹרַת ה‘ תְּמִימָה)
  • Hasagot ha-Ramban lesefer ha-micvot (הַשָּׂגוֹת הָרַמְבַּ“ן לְסֵפֶר הַמִּצְווֹת)

Raši (רַשִׁ“י)

  • Rabi Šlomo Jicchaki (רַבִּי שְׁלֹמֹה יִצְחָקִי)

Rašbach Gaon (רשב“ח גָּאוֹן)

Rabi Jaakov Zeev Kahana (רַבִּי יַעֲקֹב זְאֵב כָּהֲנָא)

  • Responza Toldot Jaakov (תּוֹלְדוֹת יַעֲקֹב)

Rabi Chajim Kanievsky

  • Šone halachot (שׁוֹנֶה הֲלָכוֹת)

Saadja Gaon (רַב סְעַדְיָה גָּאוֹן)

  • Al ha-Tora (עַל הַתּוֹרָה)
  • Perušej rav Saadja Gaon (פֵּרוּשֵׁי רס“ג)

Jechezkel Landau (יְחֶזְקֵאל לַנְדָּא)

  • Noda Bihuda (נוֹדָע בִּיהוּדָה)

Josef Teomim (יוֹסֵף תְּאוֹמִים)

  • Peri megadim (פְּרִי מְגָדִים)
    • Siftej daat (שִׂפְתֵי דַּעַת)

Rabi Reuven Margaliot (רַבִּי רְאוּבֵן מַרְגָּלִיּוֹת)

  • Margalijot ha-jam (מַרְגָּלִיּוֹת הַיָּם)

Rabi Šlomo Ganzfried (רַבִּי שְׁלֹמֹה גְּאַנְצַפְרִיד)

  • Kicur šulchan aruch (קִצּוּר שֻׁלְחָן עָרוּךְ)

Ritva (רִיטְבָ“א)

Rabi Jom Tov ben Avraham Alsevili (רַבִּי יוֹם טוֹב בֶּן אַבְרָהָם אַלְשֵׂבִילִי)

Sefer ha-chinuch (סֵפֶר הַחִנּוּךְ)

Talmud (תַּלְמוּד)

  • „Učení“
  • Talmud Bavli (בַּבְלִי)
  • Talmud Jerušalmi (יְרוּשַׁלְמִי)
  • Arachin (עֲרָכִין)
  • Avoda zara (עֲבוֹדָה זָרָה)
  • Bava batra (בָּבָא בָּתְרָא)
  • Bava kama (בָּבָא קַמָּא)
  • Bava mecia (בָּבָא מְצִיעָא)
  • Berachot (בְּרָכוֹת)
  • Bechorot (בְּכוֹרוֹת)
  • Eruvin (עֵירוּבִין)
  • Geniva (גְּנִיבָה)
  • Chagiga (חֲגִיגָה)
  • Chulin (חוּלִין)
  • Joma (יוֹמָה)
  • Keritot (כְּרִיתוֹת)
  • Ketubot (כְּתֻבּוֹת)
  • Kidušin (קִדּוּשִׁין)
  • Makot (מַכּוֹת)
  • Mechira (מְכִירָה)
  • Megila (מְגִלָּה)
  • Nazir (נָזִיר)
  • Pea (פֵּאָה)
  • Pesachim (פְּסָחִים)
  • Roš ha-šana (רֹאשׁ הַשָּׁנָה)
  • Sanhedrin (סַנְהֶדְרִין)
  • Sota (סוֹטָה)
  • Taanit (תַּעֲנִית)
  • Ševiit (יְרוּשַׁלְמִי שְׁבִיעִית)
  • Šabat (שַׁבָּת)
  • Terumot (תְּרוּמוֹת)
  • Tosafot (תּוֹסָפוֹת)
  • Zevachim (זְבָחִים)
  • Rabi Chidka (רַבִּי חִידְקָא)

Targumim (תַּרְגּוּמִים)

  • Onkelos (אוּנְקְלוֹס)

Tašbec (תַשְׁבֵ“ץ)

  • Šimon ben Cemach Duran (שִׁמְעוֹן בֶּן צֶמַח דּוּרָאן)

Tóra

  • Berešit
  • Šemot
  • Vajikra
  • Devarim (דְּבָרִים)
    • parašat vaetchanan (פָּרָשַׁת וָאֶתְחַנַּן)

Vidal di Toloza (וִידָאל דִּי טוֹלוֹזָא)

  • Magid mišne (מַגִּיד מִשְׁנֶה)

Ostatní

  • Sifra (סָפְרָא)
  • Sifrej (סִפְרֵי)
  • Achronim (אַחֲרוֹנִים)
  • Aruch laner (עָרוּךְ לַנֵּר)
  • Jad Elijahu (יַד אֵלִיָּהוּ)
  • Beer Mirjam (בְּאֵר מִרְיָם)
  • Torat ha-melech (תּוֹרַת הַמֶּלֶךְ)
  • Minchat chinuch (מִנְחַת חִנּוּךְ)
  • Rabi Chajim Šaul Dweck ha-Kohen
  • Chemdat Jisrael, Ner micva, Kuntres al ševa micvot (חֶמְדַּת יִשְׂרָאֵל נֵר מִצְוָה, קוּנְטְרֵס עַל שֶׁבַע מִצְווֹת)
  • Kirjat melech k Mišne Tora (קִרְיַת מֶלֶךְ)
  • Sedaj chemed, Peat ha-sade (שֶׁדַּי חֶמֶד פְּאַת הַשָּׂדֶה)
  • Sefer ha-brit (סֵפֶר הַבְּרִית)
  • Švut Jaakov (שְׁבוּת יַעֲקֹב)
  • Sefer Tovja (סֵפֶר טוֹבְיָה)
  • Tosefta (תּוֹסֶפְתָּא)
  • Rabi Šlomo Josef Zevin, Leor ha-halacha (לְאוֹר הַהֲלָכָה)
  • Rabi Šaul Jisraeli, Amud ha-jemini (עַמּוּד הַיְּמִינִי)
  • Hakdamat rabejnu Nisim Gaon le-Talmud (הַקְדָּמַת ר“נ גָּאוֹן לְתַלְמוּד)
  • Emet vacedek (אֱמֶת וָצֶדֶק)
  • Pesikta rabati (פְּסִיקְתָּא רַבָּתִי)
  • Jisrael vehaenošut (יִשְׂרָאֵל וְהָאֱנוֹשׁוּת)
  • Binjan Cijon (בִּנְיַן צִיּוֹן)
  • Sefer haeškol (סֵפֶר הָאֶשְׁכּוֹל)
  • Jafe mare (יָפֶה מַרְאֶה)
  • Beer ševa (בְּאֵר שֶׁבַע)